Rolety czy żaluzje?

Rolety czy żaluzje?

Category : Dom/Mieszkanie

Zakup nowego mieszkania, remont czy też zwykła modernizacja lub wymiana sprzętów RTV/AGD wymaga głębokiego przemyślenia. Dotyczy to także osłon okiennych. Odpowiednio dobrane osłony okienne to naprawdę niezbędne wyposażenie domu/mieszkania. To przecież nie tylko kwestie ochronne przed rozmaitymi warunkami atmosferycznymi, ale także funkcje dekoracyjne. Mało tego, niektóre osłony okienne mogą też poprawiać poziom bezpieczeństwa mieszkańców.

Na rynku są dostępne bardzo różne rodzaje osłon okiennych, wiec nikt nie powinien mieć problemu z wyborem. Trzeba jedynie dokładnie zastanowić się nad tym, czego naprawdę się potrzebuje. Okazuje się, że zarówno rolety, jak i żaluzje mają swoich zwolenników.

Rolety

Do wyboru mamy rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te pierwsze fantastycznie się sprawdzają w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach parterowych. Tym bardziej, że istnieją rolety antywłamaniowe, które charakteryzują się niezwykłą odpornością i wytrzymałością na uderzenia mechaniczne, a poza tym są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia ryglowe lub zamkowe.
Oba rodzaje rolet pozwalają na całkowite lub częściowe zaciemnienie danego pomieszczenia. Charakteryzują się niezwykle wysokim poziomem  termoizolacji oraz znakomicie wyciszają wnętrze domu lub mieszkania. Zaletą rolet wydaje się możliwość schowania ich w zamontowaną w ścianie skrzynkę. Ostatnio, bardzo modne stały się rolety typu dzień i noc, które umożliwiają regulację dopływu oświetlenia do danego pomieszczenia.

Żaluzje

Ich popularność nie maleje, ciągle są wybierane przez bardzo wielu klientów, szczególnie tych mieszkających na wyższych piętrach. Podobnie jak rolety, chronią przed zbytnim nasłonecznieniem pomieszczenia, regulują także dopływem ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku żaluzji nie ma możliwości całkowitego zaciemnienia pomieszczeń i nie mają one funkcji antywłamaniowych.

Natomiast wyposażenie domu/mieszkania w żaluzje wzbogaca wnętrze w dodatkowe elementy dekoracyjne.  Asortyment żaluzji pozwala na dużą różnorodność selekcji zarówno materiałów, jak i stylów.

Wybór należy do konkretnej osoby i jej zapotrzebowania. Natomiast warto nabyć rolety lub żaluzje, gdyż mamy gwarancję dobrej osłony okiennej, która nawet może ochronić nasze sprzęty RTV/AGD przed nadmiernym nasłonecznieniem.