Organizacja wesela

  • -
suknia ślubna

Organizacja wesela

Tags :

Category : Inne porady

Wybór sali

Wybór sali to jedna z pierwszych decyzji, którą należy podjąć na długo przed planowanym dniem ślubu. Obecnie zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Wiele sal weselnych ma zarezerwowane terminy na kilka lat do przodu. Właśnie z tego powodu trzeba zająć się tym jak najszybciej, aby mieć w czym wybierać.

Zanim jednak rozpoczniemy wizytację w różnych miejscach, musimy zastanowić się, ilu gości planujemy zaprosić. Nie ma sensu przecież rezerwacja ogromnej sali, jeśli planujemy niewielkie wesele, gdyż będzie to nas drożej kosztować, niż na przykład niewielka restauracja. Jeżeli wiemy już mniej więcej, jaka liczba gości będzie bawić się na weselu, możemy rozpocząć szukanie sali, odpowiadającej naszym potrzebom.

Są pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę oglądając takie miejsca. Po pierwsze istotna jest lokalizacja. Najlepiej, aby sala nie znajdowała się zbyt daleko od kościoła, w którym odbędzie się ślub. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy w pobliżu miejsca, gdzie planujemy wesele, jest parking, z którego będą mogli skorzystać nasi goście. Jeśli chodzi o wystrój wnętrza to zależy to wyłącznie od naszych upodobań. Trzeba jednak upewnić się, że na sali jest wystarczająco dużo miejsca do tańczenia. Nie decydujmy się na miejsce, gdzie stoły znajdują się na dwóch poziomach. Goście będą wówczas rozdzieleni. Niektórzy mogą poczuć, że zostali gorzej potraktowani, gdy zostaną posadzeni daleko od państwa młodych. Najlepiej aby wszyscy siedzieli przy jednym dużym stole, tak aby każdy widział młodą parę. Oczywiście, niezwykle istotną sprawą jest także cena. Kiedy znamy już kwotę, koniecznie należy zapytać, co zostało zawarte w cenie. Warto dowiedzieć się także, czy istnieje możliwość zakupienia alkoholu we własnym zakresie.

Wszelkie ustalenia powinny zostać zawarte w umowie.

tort weselny

Pierwszy taniec

Każda para młoda musi na początku wesela odtańczyć swój pierwszy taniec. Nie ma innej możliwości, taka jest tradycja i z pewnością wszyscy goście będą tego oczekiwać.

Choćbyśmy nie mieli zielonego pojęcia o tańcu, będąc parą młodą tego nie unikniemy.

Jeżeli obawiamy się, że możemy nie podołać takiemu zadaniu, warto będzie pomyśleć o kursie tańca. Nie musi to wcale oznaczać uczęszczania na lekcje przez kilka miesięcy. Wystarczy wybrać taniec, jaki chcielibyśmy zatańczyć w trakcie wesela i nauczyć się podstawowych kroków.

Najczęściej wybierany przez młode pary jest walc angielskich, choć coraz częściej młodzi lubią sobie zażartować i zatańczyć cos zupełnie innego, całkowicie odbiegającego od normy.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na standardowy taniec trzeba będzie znaleźć odpowiedniego nauczyciela. Jest wiele szkol tanecznych oferujących atrakcyjne, przyspieszone kursy dla nowożeńców. Wystarczy kilka lekcji, aby nauczyć się kroków, a później można już ćwiczyć w domu, aby w dniu wesela zachwycić wszystkich gości i zachęcić ich swoim tańcem do zabawy.

Dzieci na weselu

Zapraszając na wesele młode małżeństwa musimy liczyć się z tym, że będą one chciały zabrać ze sobą swoje kilkuletnie dzieci. Oczywiście, niektórzy zdecydują się na pozostawienie ich w domu pod opieką babci czy opiekunki, ale nie każdy będzie miał taką możliwość.

Jeżeli mamy świadomość, że na naszym weselu pojawi się grupa dzieciaków, to warto zastanowić się nad jakimiś rozrywkami dla nich, aby rodzice mogli również dobrze się bawić, bez konieczności ciągłego kontrolowania, co robią ich dzieci.

Dobrym pomysłem jest na przykład zatrudnienie animatora, który zapewni dzieciakom rozrywkę, a jednocześnie odciąży rodziców.

Najmłodsi goście powinni mieć przygotowany dla siebie specjalny stoik, gdzie będą mogli cos zjeść i napić się, bez konieczności wdrapywania się na wysokie krzesła. Dobrze jest również pomyśleć o innych potrawach, przygotowanych specjalnie dla dzieci.

Warto pamiętać o zapewnieniu miejsca dla maluchów, które będą już zmęczone zabawą i w końcu trzeba będzie je położyć spać. Wynajmując salę weselną dobrze jest zorientować się, czy istnieje możliwość skorzystania z takich pomieszczeń. Oczywiście, przyda się także osoba, która dopilnuje tego, że maluchy będą spokojnie spać, aby rodzice nie musieli zbyt wcześnie rezygnować z zabawy.

Jak zaoszczędzić podczas organizacji wesela?

Wesele zawsze wiąże się ze sporymi kosztami. Nie każdego stać na urządzenie hucznej zabawy dla kilkuset gości.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to ograniczenie liczby gości. Oczywiście nie jest do zadanie proste. Niejednokrotnie obawiamy się, że ktoś, kogo nie zaprosimy, może się obrazić. Warto jednak zweryfikować listę gości. Na wesele powinna przyjść głównie rodzina i najbliżsi przyjaciele. Bardzo daleką rodzinę i znajomych można zaprosić jedynie na ślub. Warto także zastanowić się, na czyje wesele nie zostaliśmy zaproszeni. Wówczas nie musimy zapraszać takich osób i nie będzie źle widziane.

Warto zastanowić się także nad rezygnacją z zapraszania dzieciaków. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję, porozmawiajmy z osobami, które mają dzieci. Jeżeli nie będzie stanowić to dla nich problemu i maluchy będą mogły zostać w domu, to problem szybko się rozwiąże, a my zaoszczędzimy na dodatkowym menu czy osobie, która musiałaby zająć się dzieciakami w trakcie wesela.

Aby wesele nie było bardzo kosztowne można samodzielnie wykonać zaproszenia, jeśli tylko posiadamy odpowiednie zdolności. Dobrze jest także zastanowić się, czy w rodzinie lub wśród przyjaciół nie ma fotografa lub kamerzysty. Oczywiście, nie możemy oczekiwać, ze ktoś za darmo zajmie się robieniem zdjęć czy filmu, ale z pewnością będzie to tańsza opcja.

Zaoszczędzić można również decydując się na samodzielne przyozdobienie sali weselnej. Wówczas poniesiemy jedynie koszt zakupienia balonów czy serpentyn.

Również na wynajęciu sali można sporo zaoszczędzić. Najtańszą opcją jest wynajęcie na przykład sali gimnastycznej w szkole lub sali w remizie strażackiej. W takich sytuacjach zazwyczaj sami musimy zorganizować catering. To również bardziej opłacalne, gdyż można zatrudnić kelnerki i kucharki, które oferują znacznie tańsze usługi niż firmy cateringowe.

Jeżeli chcemy jechać do ślubu eleganckim samochodem, a takiego nie posiadamy, to wcale nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na auto z wypożyczani. Wystarczy poprosić kogoś z rodziny lub znajomych o udostępnienie samochodu.

sala weselna

Prezenty weselne

Goście zaproszeni na wesele niejednokrotnie borykają się z problemem wyboru prezentu dla młodej pary. Rzeczywiście nie jest to proste zadanie, zwłaszcza jeśli nie utrzymuje się zbyt zażyłych stosunków z przyszłym małżeństwem.

Aby pomoc naszym gościom rozwiązać problem, związany z zakupem prezentów, możemy zdecydować się na stworzenie listy prezentów, czyli rzeczy, które naprawdę nam się przydadzą. Dzięki temu unikniemy otrzymania prezentów kompletnie nietrafionych. Jeżeli informowanie zaproszonych osób o tym, co chcielibyśmy dostać, wydaje nam się krepujące, możemy zaangażować do pomocy naszych świadków. To właśnie im przekażmy listę prezentów, a oni zajmą się poinformowaniem o tym naszych gości. Jeżeli nie chcemy otrzymać żadnych prezentów, a raczej wolelibyśmy gotówkę, możemy o tym wspomnieć w zaproszeniu.

Wiele par młodych decyduje się obecnie na ograniczenie ilości otrzymanych bukietów. Rzeczywiście, otrzymanie ogromnej ilości kwiatów niczemu nie służy. Możemy więc poprosić gości o zastąpienie bukietu na przykład kuponem totolotka lub pluszowymi zabawkami, które przekażemy na rzecz pobliskiego domu dziecka.

Czy warto zatrudnić konsultanta ślubnego?

Konsultant ślubny do doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy dużo pracują i mają trudności z wygospodarowaniem czasu na załatwienie niezbędnych formalności związanych ze ślubem. Jednocześnie jest to rozwiązanie raczej dla tych lepiej sytuowanych par. Prawdą jest jednak, że konsultanci będący od dawna w branży ślubnej mogą wynegocjować znacznie lepsze ceny na przykład od firm cateringowych, z którymi stale współpracują. Czasem może się okazać, że zatrudnienie konsultanta będzie bardziej opłacalne niż zajęcie się wszystkim samodzielnie.

Konsultant ślubny jest od tego, aby ułatwić nam organizację wesela i zapewnić wszystko co, czego oczekujemy w tym wyjątkowym dniu. Zatrudniona osoba może zająć się praktycznie wszystkim, wystarczy, że przedstawimy jej nasze oczekiwania. Konsultant ślubny zajmuje się miedzy innymi znalezieniem odpowiedniej sali, zapewnieniem cateringu, zamówieniem i rozesłaniem zaproszeń itd. Wszystko zależy od tego, jakie warunki z nim ustalimy. Możemy być przecież tak, że niektórych rzeczy będziemy chcieli dopilnować osobiście.

Pomoc konsultanta ślubnego jest nieoceniona zwłaszcza, gdy podczas wesela czy ślubu stanie się coś nieoczekiwanego. Osoba zajmująca się weselami od wielu lat będzie przygotowana na takie ewentualności i będzie doskonale wiedzieć, jak poradzić sobie w awaryjnej sytuacji.