Rodzaje zmarszczek – jak powstają i jak im zapobiegać?

kobieta

Rodzaje zmarszczek – jak powstają i jak im zapobiegać?

Tags :

Category : Inne porady

Zmarszczki są naturalne, ale wolimy ich unikać. Jakie są główne rodzaje zmarszczek? Jak dochodzi do ich powstawania? Czy można skutecznie im zapobiegać?

Zmarszczkami nazywane są linie widoczne jako zagłębienia w skórze. Powstają one głównie na skutek zwiotczenia włókien kolagenu i elastyny w skórze, które stanowią jej wewnętrzne „rusztowanie”.

Przyczyn powstawania zmarszczek jest wiele, przy czym warunkują one tworzenie się określonych ich rodzajów. Co warto o nich wiedzieć?

Zmarszczki mimiczne

Zmarszczki te powstają na skutek ruchu mięśni twarzy, czyli mimiki. Gdy mięśnie twarzy poruszają się, powodują powstawania fałdów skórnych i zaginanie się skóry w określonych miejscach, gdzie dochodzi do ruchu.

Zmarszczki mimiczne są najprędzej widoczne na skórze – mogą pojawić się już po dwudziestce.

Najczęstsze zmarszczki mimiczne:

  • zmarszczki pionowe i poziome czoła
  • zmarszczki wokół oczu – tzw. kurze łapki
  • zmarszczki przy ustach – tzw. zmarszczki palacza
  • bruzdy nosowo-wargowe

Zmarszczkom tym trudno zapobiegać – jedynym sposobem jest zredukowanie mimiki twarzy, na przykład szerokiego uśmiechania się, marszczenia czoła, a także palenia papierosów.

Najskuteczniejszym sposobem na zmarszczki mimiczne jest zabieg medycyny estetycznej polegający na podaniu botoksu, który powoduje zablokowanie mięśnia i wygładzenie zmarszczki na okres ok. 6-9 miesięcy.

Zmarszczki posłoneczne

Są to zmarszczki, które powstają na skórze na skutek działania szkodliwego promieniowania UV słońca. Najczęściej towarzyszą im przebarwienia skóry.

Częsta ekspozycja na słońce sprzyja procesom starzeniowym się skóry. Aby przeciwdziałać zmarszczkom posłonecznym, należy unikać wystawiania skóry na słońce i stosować kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV – najlepiej nie tylko latem, ale także o innych porach roku, gdy świeci słońce.

Zmarszczki senne

Ten typ zmarszczek powstaje wskutek ułożenia skóry w trakcie snu. Najczęściej powstałe wtedy linie na skórze zanikają w ciągu dnia, ale mogą także się utrwalać.

Najlepszym sposobem, aby zapobiegać zmarszczkom sennym na twarzy, jest spanie na plecach, a także stosowanie poduszek z miękkich, gładkich materiałów, które nie powodują odkształceń skóry, na przykład z satyny.

Zmarszczki grawitacyjne

Ostatnim typem opisanych przez nas zmarszczek są zmarszczki grawitacyjne, które nazywane są także starzeniowymi. Powstają one wskutek oddziaływania na skórę grawitacji – przyciągania ziemskiego, które sprzyja procesowi starzenia się skóry. Zmarszczkom grawitacyjnym towarzyszy także zaburzenie owalu twarzy.

Zmarszczki grawitacyjne najczęściej na początku widoczne są wokół oczu, a potem także w innych partiach twarzy – na czole, wokół ust, ponadto na szyi i dekolcie.

Aby zapobiegać zmarszczkom grawitacyjnym, warto pamiętać o odpowiednich kosmetykach. Dobre kremy na zmarszczki potrafią zdziałać cuda! Skutecznie nawilżają skórę, regenerują ją z zewnątrz i od wewnątrz, dostarczając ważne składniki. Regularnie stosowane kremy, a także dokładne oczyszczanie skóry oraz jej złuszczanie pozwalają na uzyskanie świetnych efektów – wydłużają młodość skóry, nadając jej promienny wygląd.

Skórę należy też regularnie chronić przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed promieniowaniem UV.

Warto pamiętać także o prowadzeniu zdrowego trybu życia – picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, zdrowa dieta opierająca się na wartościowych składnikach, niestosowanie używek, wysypianie się, ruch.

Ze zmarszczkami grawitacyjnymi najlepiej radzą sobie specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej, ale także wysokiej jakości kosmetyki przeciwstarzeniowe, które potrafią również spłycić zmarszczki, ujędrnić skórę i poprawić jej ogólny wygląd.

krem na zmarszczki