Planujesz kupno własnego „M”? Sprawdź, skąd wziąć pieniądze na mieszkanie

  • -
wlasne m

Planujesz kupno własnego „M”? Sprawdź, skąd wziąć pieniądze na mieszkanie

Z kupnem mieszkania wiąże się niemały wydatek. Najczęściej trzeba przygotować się na koszt rzędu od 200 tysięcy do nawet 400 tysięcy złotych. Skąd wziąć pieniądze na własne mieszkanie?

O własnym mieszkaniu marzy dzisiaj wiele osób. Nie każdy jednak dysponuje odpowiednią sumą, aby nabyć swoje pierwsze mieszkanie za gotówkę. Gdy zatem spora darowizna od rodziny lub wygrana w lotka nie wchodzą w grę, warto zapoznać się bliżej z innymi metodami na sfinansowanie zakupu swojego „M”.

1. Odkładanie pieniędzy

Najlepiej mieszkanie kupić za swoje oszczędności. Także będą one potrzebne do wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego – aktualnie jego wysokość to 20 proc., ale część wymaganego wkładu można pokryć ubezpieczeniem.

Zatem, jak odłożyć pieniądze na mieszkanie? Oszczędzanie najlepiej rozpocząć tak szybko, jak to możliwe, a także robić to systematycznie, czyli najlepiej co miesiąc odkładać wybraną wcześniej sumę.

Pieniądze na mieszkanie warto umieścić na oddzielnym koncie bankowym, na przykład na koncie oszczędnościowym. Można także skorzystać z lokat, które pozwalają na uzyskanie lepszego oprocentowania.

2. Kredyt mieszkaniowy

Drugim popularnym sposobem, jak zdobyć pieniądze na mieszkanie, jest skorzystanie z kredytu mieszkaniowego. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do skorzystania z takiej oferty konieczne będzie posiadanie wkładu własnego, a także odpowiedniej zdolności kredytowej.

Po kredyt hipoteczny na mieszkanie można udać się do wielu banków. Aby znaleźć najlepszą ofertę, warto odwiedzić biuro doradcy finansowego. To specjalista, który pomoże w porównaniu różnych ofert kredytowych w wielu bankach, by wyszukać tę najtańszą. Dodatkowo w biurze doradcy można otrzymać informacje o swojej zdolności kredytowej.

3. Dofinansowania i programy

Zakup własnego mieszkania będzie także łatwiejszy wtedy, gdy skorzysta się ze specjalnych dofinansowań i programów.

Aktualnie osoby chcące mieć własne „M”, które nie mogą pozwolić sobie na nie finansowo, mogą skorzystać z programu Mieszkanie Plus. Druga opcja to skorzystanie z programu Mieszkanie na Start, który polega na dopłatach do czynszu. Jest on skierowany do osób, które najmują mieszkania.

Wobec tego najlepszym sposobem, aby pozyskać pieniądze na mieszkanie, jest odkładanie – systematyczne oszczędzanie pozwoli też na uzyskanie dużego wkładu własnego, który potrzebny jest do zakupienia mieszkania na kredyt hipoteczny. Warto też sprawdzić warunki programów mieszkaniowych, które mogą pomóc przy przeprowadzce na swoje.