Organizacja przeprowadzki zagranicznej

  • -

Organizacja przeprowadzki zagranicznej

Decyzja o przeprowadzce poza granice kraju nie należy do najłatwiejszych.
Jej następstwem jest szereg przygotowań oraz konieczność załatwienia pewnych formalności.

Przeprowadzka – przed wyjazdem

 

Zanim przystąpimy do planowania przeprowadzki należy sprawdzić ważność swoich dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport i zrobić ich kserokopię.

Przydatne mogą być również: akt urodzenia, akt ślubu, dyplomy ukończenia szkół,  certyfikaty zawodowe potwierdzające kwalifikacje oraz ich wersje przetłumaczone na język kraju, do którego się przenosimy. Nierzadko zagraniczni pracodawcy wymagają także zaświadczenia o niekaralności. Należy również pamiętać o zakończeniu umów i rezygnacji
z usług, z których korzystaliśmy regularnie. Przykładowo będzie to umowa z elektrownią, gazownią, telefonią komórkową, dostawcą Internetu, prenumeraty magazynów itp. Kolejnym punktem jest załatwienie spraw formalnych w urzędach, zwłaszcza w przypadku pobierania  świadczeń socjalnych lub zasiłków, np. dla bezrobotnych.

W Polsce obowiązkowe jest zgłoszenie wyjazdu na okres dłuższy niż 3 miesiące. Należy poinformować o tym fakcie właściwy organ meldunkowy. Warto o tym pamiętać zwłaszcza, gdy np. posiadamy stały meldunek w wynajętym mieszkaniu.

Kiedy załatwimy już wszelkie formalności musimy zadecydować, czy spakujemy się samodzielnie, czy raczej skorzystamy z pomocy specjalistów z branży przeprowadzkowej. Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu i cierpliwości na przejrzenie wszystkich swoich rzeczy oraz pozbycie się części z nich, możemy wybrać pierwszy wariant.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pakowanie we własnym zakresie wiąże się z koniecznością zakupu materiałów do pakowania. Realizując przeprowadzkę międzynarodową warto zadbać o to, by ich jakość była jak najlepsza. Dobry pomysłem jest opisanie każdego pudełka. Zdecydowanie ułatwi nam to pracę podczas rozpakowywania przedmiotów.

Niewątpliwie jednak wygodniej i przede wszystkim bezpieczniej jest skorzystać z pomocy firmy zajmującej się przeprowadzkami.

Wybór firmy przeprowadzkowej – na co warto zwrócić uwagę

Na pewno istotne jest to, czy firma posiada stosowne referencje w zakresie realizacji przeprowadzek międzynarodowych, gdyż umożliwiają one transport w ruchu międzynarodowym. Przykładowo, gdy firma, która specjalizuje się
w przeprowadzkach zagranicznych nie posiada uprawnień, może używać jedynie samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Bardzo często takie auto nie wystarcza do zorganizowania przeprowadzki międzynarodowej.

Kolejnym ważnym aspektem jest ustalenie, czy dana firma zapewnia pomoc ekipy przeprowadzkowej podczas pakowania przedmiotów i zabezpieczania mebli. Oczywiście równie ważne są przystępne warunki cenowe, możliwość załatwienia formalności celnych związanych z wywozem towaru za granice, a także ponoszenie pełnej odpowiedzialności przez firmę za ewentualnie szkody powstałe w czasie przeprowadzki.

Organizacja przeprowadzki międzynarodowej jest skomplikowanym procesem
i dlatego też warto go wcześniej zorganizować, tak by przebiegał sprawnie, bez żadnych komplikacji. Wybór odpowiedniej firmy zajmującej się przeprowadzkami, która będzie koordynowała nasze działania, zaoszczędzi nam czasu i niepotrzebnego stresu.

Artykuł został przygotowany dzięki współpracy z firmą: https://jupiter-transport.pl/przeprowadzki/