Materace kieszeniowe – czy to dobry zakup dla każdego

łóżko

Materace kieszeniowe – czy to dobry zakup dla każdego

Tags :

Category : Dom/Mieszkanie

Szeroki wybór materaców w sklepach nie zawsze jest ułatwieniem w zakupie. Każdy model ma nieco inne właściwości, a idealne dopasowanie to podstawa komfortowego snu. Czy materace kieszeniowe to dobra propozycja dla każdego?

Materace obecnie dostępne w sprzedaży można dopasować indywidualnie do swoich potrzeb i oczekiwań. Szeroka gama materiałów, wariantów twardości, rozmiarów – to powoduje, że idealny materac jest niemalże na wyciągnięcie ręki.

Wśród dostępnych modeli znajdują się również materace kieszeniowe. Czym dokładnie są tego rodzaju materace? Jaka jest ich budowa? Czy sprawdzą się w każdym łóżku. Zapraszamy do lektury!

Materace kieszeniowe – czyli jakie?

Nie każdy poszukiwacz dobrego materaca wie, czym dokładnie są modele kieszeniowe. Warto więc poświęcić na ten cel nieco więcej czasu.

Materac kieszeniowe to materace sprężynowe, w których stosuje się specjalne sprężyny kieszeniowe. Są to sprężyny umieszczone w kieszonkach – każda z nich jest oddzielnie opakowana. To powoduje, że zapewniają lepsze dopasowanie do kształtu ciała niż materace ze sprężynami bonellowymi.

Sprężyny używane w materacach kieszeniowych mogą być również ułożone strefami – wtedy materace te określane są mianem strefowych, na przykład 5-strefowych albo 7-strefowych. Wówczas stosuje się sprężyny kieszeniowe o różnych stopniach twardości. Są one układane pasami zgodnie z anatomią ciała, aby uzyskać lepsze podparcie na całej jego długości.

Budowa materaca kieszeniowego

Zatem materace kieszeniowe to takie, które wyposażone są w sprężyny kieszeniowe. Stanowią one wtedy rdzeń całej konstrukcji materaca.

Aby komfort korzystania z materaca kieszeniowego był jak najwyższy, jest on dodatkowo uzupełniany o inne materiały, na przykład o:

  • pianki standardowe PUR – tanie pianki nazywane tapicerskimi, spotykane w niższej klasy materacach
  • pianki HR, wysokoelastyczne – lepsze od pianek standardowych, lepiej dopasowują się do ciała, są wytrzymalsze i trwalsze
  • pianki termoelastyczne, VISCO, memory – reagują nie tylko na nacisk, ale i na ciepło ciała, otulają je i zapewniają przyjemny sen, zmniejszają dolegliwości bólowe kręgosłupa i mięśni, są to pianki miękkie
  • pianki lateksowe – najwyższa klasa pianek, które redukują bóle pleców, są bardzo trwałe, są twardsze od pianek VISCO
  • maty kokosowe – lateksowane włókna kokosowe prasowane w maty, sprawiają, że nawierzchnia materaca jest twardsza
  • warstwy wełny – powodują, że materac jest cieplejszy

Wobec tego w sklepach można spotkać różne materace kieszeniowe, na przykład materace lateksowe ze sprężynami kieszeniowymi czy też materace twarde z matą kokosową i pianką HR na rdzeniu z sprężyn kieszeniowych.

Kiedy warto kupić materac kieszeniowy?

Generalnie, materace kieszeniowe są dobrym zakupem dla większości osób. W połączeniu z odpowiednimi piankami zapewniają wysoki komfort snu – także przy bolących plecach.

Warto jednak wskazać, że materace te nie są rekomendowane dla osób mających alergię na kurz czy na roztocza. Wolne przestrzenie pomiędzy sprężynami kieszeniowymi z czasem zbierają zanieczyszczenia i w praktyce nie można ich usunąć. Dlatego wtedy lepiej wybrać model wykonany w całości z pianek.

Materace kieszeniowe strefowe nie sprawdzą się również u osób o wzroście niskim albo bardzo wysokim – strefy mogą wtedy nie zapewniać anatomicznego podparcia dla całego ciała, ponieważ będą przypadać na inne jego partie niż powinny.

Gdzie można kupić materac kieszeniowy?

Aktualnie materace kieszeniowe są bardzo często spotykane w wielu sklepach. Najszerszą gamę znajdziemy w sklepach specjalistycznych, które oferują głównie materace do łóżek.