Jaki okap kuchenny wybrać ?

Jaki okap kuchenny wybrać ?

Category : Kuchnia

Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez lodówki, kuchenki, czajnika i innych sprzętów AGD. Obecnie, coraz częściej niezbędnym elementem kuchennym jest także okap. Jego rola naprawdę wydaje się nieoceniona. Nie tylko eliminuje opary powstające w czasie gotowania, ale także pochłania nieprzyjemne zapachy, co może być szczególnie istotne w przypadku kuchni otwartych, połączonych z salonem. Okap kuchenny to zdecydowanie niezbędne wyposażenie domu/mieszkania. Chyba nikt by nie chciał mieć osadów tłuszczu na telewizorze czy też innym sprzęcie RTV.

Przy wyborze okapu, niezbędne jest określenie miejsca jego instalacji, gdyż dopiero wtedy można zdecydować się na konkretny model. Jaki mamy wybór?

wlasny_okap

Okapy narożne montuje się w rogu kuchni do ściany.
Okapy przyścienne, czyli kominowe, instaluje się na ścianie pomiędzy wiszącymi szafkami. Wyróżniają się niezwykle wysoką wydajnością oraz gustowną stylizacją. Charakterystycznym ich elementem jest rura, która odprowadza opary do kanału wentylacyjnego.
Okapy wyspowe mocuje się na suficie, bezpośrednio nad kuchenką z wyspą kuchenną znajdującą się pośrodku kuchni. Ten typ okapów jest bardzo wydajny, ale niestety niezbyt tani.
Okapy  uchylne są podwieszane pomiędzy szafkami kuchennymi i włączane poprzez uchylenie ich obudowy;
Okapy podszafkowe są instalowane pod wiszącą kuchenną szafką. Ze względu na niezbyt duże rozmiary, z powodzeniem  mogą być stosowane w małych kuchniach, natomiast z powodu dość niskiej wydajności nie są polecane do dużych kuchni. Okapy podszafkowe można nabyć w różnych kształtach oraz wersjach kolorystycznych i to w całkiem przystępnej cenie.
Okapy teleskopowe, czyli szufladowe mają raczej niewielkie rozmiary i jak sama nazwa wskazuje, pozostają w ukryciu. Nie są jednak zbyt wydajne.

Bardzo ważnym czynnikiem w wyborze okapu jest decyzja, czy nabyć okap z obiegiem zamkniętym (pochłaniacz) czy też obiegiem otwartym (wyciąg). Część modeli ma możliwość działania w obu trybach. Trzeba zaznaczyć, że wyciąg z całą pewnością gwarantuje dużo większą skuteczność. Natomiast należy pamiętać, że taki rodzaj wymaga dwóch kanałów wywiewnych, czyli dla okapu i dla wentylacji pomieszczenia. W przypadku pochłaniacza nie ma żadnych konkretnych zakazów czy też nakazów i sama instalacja jest dość prosta.

Jak widać, wybór okapów jest całkiem spory i należy bardzo szczegółowo wyselekcjonować model idealny do danej kuchni. W końcu zarówno bezpieczeństwo sprzętów AGD czy tez RTV, jak i komfort przebywania w kuchni jest niezwykle ważny.