Dobry sposób na oddłużenie

  • -

Dobry sposób na oddłużenie

Category : Inne porady

Bankowa pożyczka pod hipotekę
Posiadacze nieruchomości mają możliwość uzyskania pożyczki na spłatę zadłużeń. Własne mieszkanie podnosi zdolność kredytową Klienta, więc pożyczka pod zastaw mieszkania jest skutecznym sposobem na oddłużenie, przy czym charakteryzuje się niższym oprocentowaniem niż kredyt konsumencki. Pozwala na połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedną korzystniejszą ratę. Ilość rat pożyczki i ich wysokość uzależnione są od możliwości finansowych osoby zainteresowanej. Istnieje możliwość rozłożenia spłacanej kwoty nawet na długi czas – od 15 do 25 lat. Wysokość udzielonej pożyczki wynosi zwykle od 60% do 90% wartości mieszkania. Pożyczka pod zastaw mieszkania jest wpisywana do Księgi Wieczystej na dwa sposoby:
– do działu IV KW bez przewłaszczenia, pod hipotekę – Klient ma prawo do pełnego zarządzania swoim mieszkaniem. Hipoteka jest jedynie zabezpieczeniem pożyczkodawcy na posiadanej nieruchomości,
– do działu II KW pod przewłaszczenie – na czas trwania pożyczki właścicielem mieszkania jest pożyczkodawca, który zaspokoi swoje roszczenia, sprzedając nieruchomość w razie braku spłaty zaciągniętego kredytu. Jednocześnie w dziale III KW zostaje dokonany zapis o zwrocie nieruchomości właścicielowi, który dokonał spłaty pożyczki.
Niebezpieczną formą kredytowania jest skorzystanie z pożyczki lombardowej. Uważana jest przez niektórych prawników za nielegalną. Korzystając z niej, należy zdać sobie sprawę z faktu, że generuje ona znaczne koszty, a nawet może dojść do utraty mieszkania.

Warunki uzyskania pożyczki
Osoba występująca o kredyt oddłużeniowy musi mieć ukończone 18 lat i posiadać zdolność do czynności prawnych. Mieszkanie, które ma stanowić zabezpieczenie pożyczki, nie może mieć obciążonej hipoteki. Jeśli tak się dzieje, jedynym wyjściem jest porozumienie z bankiem, w którym zaciągnięto kredyt pod zastaw i ewentualna spłata obciążenia z nowej pożyczki. Procedury związane z weryfikacją klientów pozwalają na szczegółowe ustalenie możliwości finansowych pożyczkobiorcy. Bank, w którym ma zostać uruchomiony kredyt, sprawdzi zdolność kredytową oraz poprosi o zestaw niezbędnych dokumentów. Należą do nich, miedzy innymi, akt notarialny mieszkania oraz operat szacunkowy, sporządzony przez rzeczoznawcę, zaakceptowanego przez dany bank. Nie należy zrażać się ilością formalności, które trzeba załatwić. Uzyskanie pożyczki gotówkowej pozwoli na obniżenie wysokości spłacanego zobowiązania nawet o połowę wartości.

Najkorzystniejsza pożyczka bankowa
Banki pozyskują kredytobiorców, oferując sprawne kredytowanie, z ograniczonymi formalnościami, którym musi sprostać klient. Bank załatwia także ustanowienie hipoteki. Klient, który zainteresowany jest szybszą spłatą zaciągniętej pożyczki, powinien zwrócić uwagę, czy bank nie pobiera z tego tytułu prowizji. Niektóre banki rezygnują z jej pobierania. Przeszkodą w uzyskaniu pożyczki może stać się niekorzystna historia kredytowa pożyczkobiorcy. Opóźnienia w spłatach zobowiązań nie powinny przekraczać 90 dni i należy podać powody zaległości w regularnym spłacaniu innych kredytów. Wybierając bank, w którym pożyczka pod zastaw mieszkania zostanie udzielona na najlepszych warunkach, warto zwrócić uwagę na Bank Polski PKO, Millenium Bank, ING, Bank Pocztowy, Deutsche Bank PBC S.A., Alior Bank oraz Citi Handlowy. Skorzystanie z internetowej porównywarki kredytowej, np. Total Money, umożliwi uzyskanie aktualnych danych. Getin Noble Bank udziela pożyczek hipotecznych, dokonując wpisu do Księgi Wieczystej na drugim miejscu.

Najkorzystniejsze oprocentowanie pożyczki wynosi od 4% do 6,5 %. W każdym banku rzeczywiste oprocentowanie, uwzględniające opłaty naliczane przy udzielaniu pożyczki, jest nieco inne. Wpływ na jego wysokość ma zarówno zdolność kredytowa klienta, jak i wartość nieruchomości. Kredyt udzielany jest zwykle na 25 lat. Klient może uzyskać minimalną pożyczkę hipoteczną nawet w wysokości 20 tysięcy złotych. Maksymalna kwota zaciągniętego kredytu stanowi najczęściej od 80% do 90% wartości hipoteki. Warto zwrócić uwagę na możliwość ubezpieczenia pożyczki na wypadek utraty pracy. Wykupienie takiej opcji umożliwia przełożenie spłaty pożyczki o kilka miesięcy.