Dlaczego warto postawić na inteligentny dom?

smart home żarówka

Dlaczego warto postawić na inteligentny dom?

Category : Dom/Mieszkanie

Z technologiami smart home można się spotkać coraz częściej. Zakłada się je zarówno w nowych domach, jak i w czasie remontu starych budynków. Co sprawia, że systemy inteligentnego domu zyskują na popularności? Jakie są powody, dla których tak wiele osób decyduje się na ich wdrożenie?

Smart home – jak to działa?

Żeby zrozumieć dlaczego branża smart home to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłowych, należy sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, co to jest inteligentny dom i w jaki sposób funkcjonuje.

W praktyce chodzi tu o wszelkie systemy automatyki budowlanej. Inteligentny dom to po prostu sieć autonomicznie działających urządzeń, które można zaprogramować w taki sposób, by bez udziału człowieka mogły wykonywać powierzone im zadania. Systemy smart home działają w oparciu o systemy informatyczne i specjalnie do tego celu przygotowane oprogramowanie.

Do funkcjonowania inteligentnego domu są niezbędne odpowiednie urządzenia. Podstawą są wszelkiego rodzaju czujniki. Pozwalają zebrać informacje, które następnie są przesyłane do urządzeń je przetwarzających i zarządzających całym systemem.

Jeśli system jest scentralizowany, będziemy mieli jedno takie urządzenie – tak zwaną centralkę. Jeśli każdy moduł inteligentnego domu działa autonomicznie, w systemie zdecentralizowanym, będzie to inne tego typu urządzenie kontrolne, osobne dla każdego modułu.

Po przetworzeniu danych, jeśli zajdzie taka potrzeba, centralka lub urządzenie kontrolne wydaje polecenia urządzeniom wykonawczym. One zaś podejmują odpowiednie działania zgodnie z zaprogramowanymi parametrami.

Co istotne, systemy inteligentnego domu działają w pełni autonomicznie. Po zaprogramowaniu będą wykonywać polecenia bez udziału człowieka. Istotne jest też to, że mają one modułowy charakter. Pozwala to na elastyczne wdrażanie ich w nieruchomościach. Nie ma konieczności instalacji każdego systemu. Właściciel lokalu może wybrać, jakie rozwiązania pragnie zastosować.

Warto tu też dodać, że systemy smart home mogą być bezprzewodowe, przewodowe lub hybrydowe. Urządzenia mogą się zatem komunikować ze sobą poprzez okablowanie lub poprzez fale radiowe w oparciu o jeden ze standardów łączności, np. ZigBee lub Wi-Fi.

Ważne jest także to, że istnieją różne rodzaje oprogramowania, w których smart home może funkcjonować. Wymienić tu można na przykład środowisko Google Home, ale mogą to też być autorskie rozwiązania. Nie zawsze urządzenia kompatybilne z jednym ekosystemem są kompatybilne z urządzeniami innego producenta i innego ekosystemu.

Co zyskujesz, inwestując w inteligentny dom?

Inteligentny dom to wiele korzyści dla inwestora. Być może niepozorną, ale znaczącą kwestią, jest na przykład wzrost wartości nieruchomości, która wykorzystuje tego rodzaju rozwiązania. Są jednak bardziej istotne plusy smart home, o których warto tu wspomnieć.

Przede wszystkim inteligentny dom oznacza bardziej ekonomiczne zarządzanie zasobami. Automatyka budowlana pozwala racjonalniej i oszczędniej gospodarować energią elektryczną, ogrzewaniem, wodą czy gazem. Smart home może na przykład sam doprowadzić do obniżenia temperatury w domu, gdy właścicieli nie ma w domu, bo przebywają w pracy. Inteligentny dom może przynieść swemu właścicielowi znaczne oszczędności.

Kolejna kwestia jest związana z bezpieczeństwem. Smart home może być naszpikowany czujnikami różnego rodzaju. Mogą to być na przykład czujniki temperatury, ale są to także czujniki dymu, czujniki czadu, zalania, itp. Pozwalają one szybko wykryć zagrożenia, takie jak na przykład pożar, ostrzegając mieszkańców, a nawet są w stanie automatycznie wezwać odpowiednie służby.

Ponadto, istnieją różnego rodzaju zabezpieczenia i systemy, dzięki którym właściciel może się pewniej czuć we własnym domu. To między innymi monitoring, systemy alarmowe, domofony, inteligentne zamki i bramy garażowe oraz wjazdowe. Pomagają one chronić nieruchomość oraz jej mieszkańców przed włamaniami i niepowołanym dostępem.

Niezwykle istotne jest również to, że smart home pozwala podnieść komfort życia mieszkańców oraz standard lokalu. Wyręcza nas w wielu działaniach. W innych przypadkach uprzyjemnia nam przebywanie w mieszkaniu. W jaki sposób inteligentny dom może to zrobić? Przykładowo, uruchamiając automatyczne rolety o określonej porze. Już nie trzeba robić tego samemu. Smart home może także samodzielnie włączyć system nawadniania w ogrodzie.

Dzięki inteligentnym systemom w domu nie trzeba za każdym razem ustawiać głośności w kinie domowym i przygaszać światła. Wystarczy podać komendę głosową, wybierając wcześniej skonfigurowaną scenę, a smart home sam zasunie rolety, zmieni ustawienia światła oraz dopasuje parametry audio. W mieszkaniach, w których zamontowano głośniki w każdym pomieszczeniu, możliwe jest nawet, by dźwięk podążał za nami, gdy przechodzimy z pokoju do pokoju.

A co jeśli zapomnisz zamknąć okien i wyjdziesz z domu? Temu też inteligentne domy mogą zaradzić. Wystarczy zamontować odpowiednie urządzenia. To oczywiście tylko kilka przykładów, ale doskonale pokazują one, jak duży potencjał i jak wiele korzyści może przynieść smart home.

Od czego zacząć, gdy chcesz stworzyć inteligentny dom?

Co zrobić, aby wdrożyć u siebie smart home? Przede wszystkim należy zastanowić się nad swoimi potrzebami. Trzeba przemyśleć, jakie systemy są inwestorowi potrzebne. Następny krok to projekt inteligentnego domu. Instalacja musi być opracowana w taki sposób, by można było ewentualnie ją później rozbudować, a także by mogła ona długo i bezawaryjnie działać.

Należy zarazem zdecydować się, czy lepsza będzie instalacja smart home przewodowa czy bezprzewodowa. Trzeba wybrać system inteligentnego domu, a także postawić albo na układ zdecentralizowany, albo zcentralizowany. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Trzeba również przygotować się na to, że wdrożenie rozwiązań inteligentnego domu może nie być tanie. Jednym z największych minusów smart home są wciąż wysokie koszty urządzeń, montażu, a także późniejszego serwisowania. Mimo to coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju instalacje. Korzyści przeważają bowiem nad wszelkimi niedogodnościami, jakie mogą się wiązać z korzystaniem z technologii smart home.