Czym się kierować przy wyborze ekipy remontowej ?

Czym się kierować przy wyborze ekipy remontowej ?

Tags :

Category : Dom/Mieszkanie

remontNie każdy może samodzielnie wykonać remont. U jednych przyczyną jest brak odpowiedniego doświadczenia i umiejętności. U innych rzecz bardziej prozaiczna ? brak czasu. Czasem też sam zakres prac jest tak duży, że wykonanie ich samemu jest poza naszym zasięgiem, choćby tylko ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Taka betoniarka nie znajduje się przecież na normalnym wyposażeniu przeciętnego domostwa. Czasem więc trzeba skorzystać z usług ekipy remontowej. Dobrze więc wiedzieć, jak znaleźć dobrą firmę wykonująca takie prace i czym kierować się przy wyborze.

Podstawą jest to, że nie powinniśmy wybierać w ciemno. Najlepsza będzie oczywiście ekipa z polecenia znajomych. Jeśli oni są zadowoleni, to i my powinniśmy, a i jest możliwość sprawdzenia jak robotnicy się spisali. Możemy też wyszukać ogłoszeń w Internecie i lokalnej prasie, ale w takim wypadu warto rzetelnie sprawdzić opinie o firmie, najlepiej w kilku źródłach, ostrożnie podchodząc do komentarzy na forach i tym podobnych miejscach. Istnieje też opcja podpytania o firmę u producentów czy sprzedawców, choć niekoniecznie trafimy tak na najbardziej konkurencyjną pod względem ceny ekipę. Jeśli to możliwe, warto umówić się z ekipą remontową na jednym z remontów, aby zobaczyć jak prowadzą swoje prace. Alternatywą jest wizyta w miejscach, w których już skończyli, by zobaczyć efekty ich pracy. Trzeba wówczas zwracać uwagę na szczegóły ? na to, czy płytki są równo ułożone, czy sufit podwieszany jest faktycznie równy, czy ściany są gładko otynkowane, etc.

Dobrze też spotkać się z przedstawicielami kilku wytypowanych przez nas firm i poprosić ich o wycenę remontu. Kwotę taką trzeba oczywiście traktować orientacyjnie ? remonty mieszkań mają to do siebie, że zawsze coś trzeba będzie zrobić dodatkowo, a i kwestia materiałów to zawsze szacunkowa rzecz. Jeśli jednak ekipa sama wskaże nam potencjalne problemy i co może powiększyć koszt remontu, szczególnie w starym budownictwie, to już znak, że mamy do czynienia z profesjonalistami. Ponadto, dokonując wyboru nie warto kierować się wyłącznie ceną. Lepiej zapłacić trochę drożej, ale mieć pewność, że robota zostanie wykonana porządnie. Liczy się po prostu stosunek jakości do ceny. Co więcej, ewentualne poprawki będą nas kosztować dużo więcej, nie wspominając o tym, że prace też muszą trochę potrwać.

Wykonawcę warto zapytać o parę kwestii. Jedną z nich jest czas istnienia na rynku. Firma o ugruntowanej pozycji i renomie to większe prawdopodobieństwo dobrego wyboru. Dobrze też dowiedzieć się, jakie prace i gdzie ekipa do tej pory wykonywała. Istotne jest także doświadczenie pracowników i ich umiejętności oraz jakie mają wykształcenie i kwalifikacje. Pewną pomocą będą również na pewno referencje. Jedną rzeczą, która może nie wydaje się oczywista, jest też otwartość zleceniobiorcy. Jeśli potrafimy się z nim dogadać, remont będzie na pewno bardziej sprawny, jako że łatwiej nam będzie skomunikować się odnośnie naszych potrzeb, sugestii, czy wymagań.

Przed przystąpieniem do prac należy omówić wszelkie szczegóły ? od terminów zapłaty, zaliczek, kwestii materiałów i innych finansowych tematów, przez system pracy (np. czy w weekendy też pracują i ile godzin dziennie, kto sprawuje nadzór nad pracownikami, itp.), aż po konkretne rozwiązania odnośnie samego remontu. Jest to też moment, kiedy trzeba spisać umowę. W niej musi się znaleźć zakres prac, termin rozpoczęcia i zakończenia remontu, okres gwarancji, kwestie związane z karami umownymi, dodatkowe zapisy o jakości wykorzystywanych materiałów, etc. Możemy podpisać umowę od razu na całość remontu (w tym z materiałami budowlanymi) lub umowę określającą wartość robocizny. W obu wypadkach ważny jest wgląd w faktury za materiały, choćby po to, by mieć pewność, że wszystko się zgadza. Co ważne, sami musimy wiedzieć, czego oczekujemy. Jeśli mamy z tym problem, należy skorzystać z usług dekoratora wnętrz czy innej osoby zajmującej się aranżacją.