Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku ?

Ratusz we Wrocławiu

Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku ?

Stolicą województwa dolnośląskiego jest piękne miasto Wrocław. Charakterystycznymi miejscami we Wrocławiu są: dworzec kolejowy Wrocław Główny, Hala Stulecia,Ratusz, Renoma, Hotel Monopol, Ostrów Tumski, Krasnoludek, rotunda Panoramy Racławickiej.

Panorama Racławicka to obraz olejny, który przedstawia bitwę pod Racławicami w 1794 roku, namalowany przez mistrzów Jana Stykę i Wojciecha Kossaka. Fenomen tego dzieła polega na tym, że widz oglądający obraz ma wrażenie jakby sam uczestniczył w tej bitwie. Panorama Racławicka cieszy się ogromnym powodzeniem oglądającychi i liczy się już w milinach osób. Każdy kto jest we Wrocławiu musi być na dworcu kolejowym Wrocław Główny.

Od 1947 roku z przerwami istnieje tu ostatnie w Europie kino dworcowe, w którym bywał sam Zbigniew Cybulski. 8 stycznia 1967zginął właśnie na tym dworcu i dla upamiętnienia tego wydarzenia wmurowano pamiątkową tablicę poświęconą aktorowi. Obecnie jest zamknięty ze względu na remont.

W 2012 roku będzie gościł kibiców piłkarskich w związku z” Euro 2012″. Ciekawym pomysłem są wrocławskie krasnale umieszczane na ulicach od 2001 roku, jest ich ponad 100 i są np. na słupie lampy ulicznej, w piwnicznym okienku, przed bankomatem itp. Pięknym kompleksem leśnym są Bory Dolnośląskie, pełne grzybów i jagód. Wiedzą otym zbieracze tych smakołyków,w okresie letnim zjeżdżają się z odległych stron kraju. W lesie można spotkać wilki, sarny, lisyi bociana czarnego. Prawdziwą gradką dla wędkarzy jest rzeka Odra pełna różnorodnych ryb.

Aby chronić piękną przyrodę utworzono rezerwaty:Torfowisko pod Węglińcem, Żurawie Bagno, Wrzosiec koło Piasecznej. Dolny Śląsk kryje w sobie wiele tajemnic związanych z podziemnymi obiektami. Co miało być w tych obiektach, podziemna kwatera Hitlera czy fabryka broni? Wspaniały rynek, magiczny Ostrów Tumski, popularne w całym kraju Zoo i Ogród Botaniczny to miejsca niezwykle interesujące dla mieszkańców i turystów.