Co daje wizyta u dietetyka?

  • -

Co daje wizyta u dietetyka?

owoce

Zastanawiacie się nad wizytą u dietetyka? Nie wiecie, czy warto się wybrać i co dzięki temu zyskacie? Te pytanie trapią na pewno wiele osób, dlatego dobrze będzie przybliżyć tę tematykę i wyjaśnić parę kwestii z nią związanych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka? Sam początek zazwyczaj wiąże się ona z przeprowadzeniem dokładnego wywiadu żywieniowego. Oznacza to, że dietetyk zapyta nas o przebyte choroby, stopień aktywności fizycznej, dotychczasowe sposoby żywienia i inne zagadnienia tego rodzaju. Następnie przeprowadza się pomiar ciała. Dietetyk sprawdza ile procent masy ciała stanowi tkanka tłuszczowa, mięśniowa, woda i kości. Mierzy obwód bioder, ud, talii oraz aktualną masę ciała. Kolejna rzecz to często rozmowa na temat oczekiwań co do diety i jej efektów. Dietetyk musi wiedzieć do jakiego celu ma dążyć. Na tej podstawie przeprowadzane jest ustalanie wstępnego programu dietetycznego. Dokładnie zebranie informacji jest zawsze najważniejsze. Na ich podstawie dietetyk opracowuje skuteczną kurację odchudzającą czy dietę potrzebną lub pomocną w uzyskaniu odpowiedniej sylwetki. To od tego momentu zależy szybkość i skuteczność całego procesu. Największą pracę i tak musi jednak wykonać sam klient. Samokontrola i dyscyplina to klucz do odpowiedniej sylwetki, ale motywacyjna i doradcza rola dietetyka ma tu ogromne znaczenie.

Po zebraniu wstępnych informacji na kolejne spotkania dietetyk przygotowuje dokładny program dietetyczny w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Dietetyk przekazuje klientowi jadłospis na poszczególne dni i udziela szeregu wskazówek żywieniowych i innych zaleceń opracowanych na podstawie wywiadu i pomiarów. Program ten jest dopasowany do parametrów metabolicznych klienta. Każdy ma bowiem inną przemianę materii i plan żywieniowy musi mieć indywidualny charakter. Celem jest nie tylko zrzucenie wagi i obniżenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, ale także uniknięcie tzw. efektu yo-yo, będącego bolączką wielu diet robionych na własną rękę. Podczas kolejnych wizyt kontrolnych dietetyk wprowadza poprawki i uzupełnia oraz rozszerza stosowany plan dietetyczny. Dokonywane są też kolejne pomiary, aby sprawdzić postępy.

Ważne przy tym, aby trafić na dobrego dietetyka, który opracuje taki plan żywieniowy, że będzie on przyjemnością i nowym sposobem na życie, a nie przykrym obowiązkiem. Osoba dietetyka musi w nas wzbudzać sympatię. W przeciwnym wypadku będziemy podchodzić do jego porad z rezerwą i nieufnością, a to przełoży się na plan żywieniowy i motywację w jego wykonywaniu. Ponadto, warto zwrócić uwagę na liczbę przyjmowanych przez dietetyka osób, czas wizyty i uwagę jaką do nas on przykłada. Im większe są nasze problemy zdrowotne, tym trudniej dietetykowi będzie przygotować dla nas właściwy plan żywieniowy i tym bardziej potrzebna będzie jego koncentracja na naszej osobie. Dlatego też należy poszukać opinii o dietetyku, jeśli to możliwe zapytać znajomych, co sądzą o jego kuracji. Dobrze również sprawdzić wykształcenie dietetyka. Powinny to być po odpowiednich studiach i uznanych kursach. Jeśli dyplomy dietetyka nie pochodzą z wiarygodnych instytucji, lepiej zrezygnować z wizyty u tej konkretnej osoby.

Wizyta u dietetyka przydaje się nie tylko ze względu na poprawę sylwetki. Zła dieta będzie szkodliwa dla naszego zdrowia. Może przyczynić się do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy, problemów z cerą. Wielu z nas ma dziś problemy z nadwagą. Na dodatek często złe odżywianie wiąże się z brakiem aktywności fizycznej. Rezultaty oczywiście nie są najlepsze. Dlatego też wizyta u dietetyka może pomóc nam mocno polepszyć komfort naszego życia i przede wszystkim zdrowia.