Cechy dobrej pralki do 1000 zł

  • -

Cechy dobrej pralki do 1000 zł

Tags :

Category : Dom/Mieszkanie

Jeśli uważacie, że nie jest możliwy zakup sensownej pralki w cenie do 1000 złotych, to jesteście w błędzie. Da się kupić sprzęt, który będzie jednocześnie funkcjonalny i tani. Oczywiście, produkty z najwyższej półki będą przewyższać te najtańsze pod różnymi względami, choćby liczbą dodatkowych funkcji, jednakże nie zawsze nasze potrzeby będą uzasadniały wybór tego rodzaju produktów. Czasem taniej będzie oznaczało lepiej.

Kupując pralkę, zależy nam na trzech głównych cechach: energooszczędności, cichej pracy i skuteczności. Musimy też odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące wymiarów sprzętu, pojemności bębna, sposobu ładowania i potrzebnych funkcji. Jak już jednak wspomniano, jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, nie spodziewajmy się w tej cenie fajerwerków. Przykładowo – w pralkach do 1000 złotych możemy raczej zapomnieć o elektronicznym sterowaniu. Będziemy musieli zadowolić się zwykłymi pokrętłami.

Niższa półka cenowa nie oznacza, że skuteczność pralki w praniu jest zła, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę stosunek jakości do ceny (istnieją drogie pralki, piorące co najwyżej przeciętnie). Najważniejsze, że w tym segmencie znajdziemy produkty o klasie energetycznej A, a także A+. Im wyższa klasa, tym lepiej ze względu na mniejsze zużycie prądu i wody. Dla domowych budżetów będzie to miało znaczenie, a i pod względem ekologii będziemy mieli czyste sumienia. Należy jednak zwrócić uwagę, czy deklaracje mają pokrycie w faktach. Bywa, że kiedy wczytamy się w szczegóły techniczne okaże się, że i owszem, pralka została zaliczona do wysokiej klasy energetycznej, ale wiruje w klasie niższej.

Zazwyczaj modele, o których mowa, oferują też kilka, nawet kilkanaście w niektórych przypadkach, programów. Możemy więc obok typowego prania bawełny i syntetyków mieć również opcję prania jedwabiu, wełny, sportowego obuwia, bielizny, jeansu, funkcję opóźnionego startu, program Mix. Producenci walczą tu po prostu o klienta i pojawia się coraz więcej atrakcyjnych ofert z nowoczesnymi nowinkami technologicznymi. Warto jednak zwrócić uwagę na prędkość wirowania – standardem jest 800 obrotów na minutę, ale czasem możemy potrzebować więcej. Im ta wartość wyższa, tym bardziej suche ubrania po ich wyjęciu z pralki, ale też bardziej pogniecione. Jeśli chodzi o poziom hałasu, to też nie oczekujmy zbyt dużo. Normą jest 60 dB w czasie prania i 75 podczas wirowania. Super cichych pralek w tym przedziale cenowym nie uświadczymy.

W granicach 1000 złotych nie dostaniemy wiele ponad standard. To proste modele, także pod względem wyglądu. Będziemy wybierać między pralkami o przeciętnej pojemności 6-7 kg prania, a urządzeniami typu slim lub ładowanymi od góry. Te ostatnie świetnie sprawdzą się w małych łazienkach. Wadą ładowanych od góry może być mniejsza stabilność przy wirowaniu na wysokich obrotach. Mniejsze pojemnościowo pralki powinny wybierać małe rodziny, pary czy osoby samotne. Mowa o pralkach w granicach ok. 5 kg. Jeśli nasza rodzina składa się z kilku osób, będziemy musieli kupić pralkę o pojemności 8-10 kg –będą to pralki ładowane od przodu i gabarytowo całkiem sporych rozmiarów (wersje slim w takim wypadku wykraczają już poza granicę tysiąca złotych). Nie jest to kwestia wyłącznie wygody, ale też oszczędności ze względu na dostosowanie częstotliwości prania do potrzeb.

Do najpopularniejszych producentów w segmencie tanich pralek należą Bosch, Electrolux, Samsung, Amica i Beco – to one mają największy udział w rynku czy najchętniej kupowane modele. Nie oznacza to jednak, że nie warto mieć pozostałych marek na oku. Dodatkowym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego modelu, jest także prostota działania i nieskomplikowana obsługa. Musi ona być intuicyjna, albo dobrze opisana w instrukcji. Pralka powinna także spełniać pewne standardy bezpieczeństwa – posiadać blokadę drzwiczek, blokadę przycisków, zabezpieczenia chroniące przed zalaniem czy różnego rodzaju czujniki. To wszystko również powinno mieć wpływ na nasz wybór.