Co to jest mezoterapia ?

  • -

Co to jest mezoterapia ?

Category : Inne porady

Mezoterapia to zabieg znany i stosowany od wielu lat na całym świecie. Początkowo znajdował zastosowanie w leczeniu różnych chorób reumatoidalnych, zaburzeń krążenia i  różnego rodzaju kontuzji. W dobie XXI wieku stał się zabiegiem medycyny estetycznej, który stanowi doskonalą alternatywę dla operacji plastycznych. Mezoterapia igłowa polega na aplikowaniu w głąb skóry substancji aktywnych. Dzięki szybkim, precyzyjnym nakłuciom dochodzi do pobudzania komórek. Dalej pojawia się stan zapalny, w wyniku którego skóra bardzo szybko się regeneruje. Następuje produkcja kolagenu i elastyny. Dodatkowo do skóry mogą być wprowadzane „bomby” witaminowe, kwas hialuronowy, polimlekowy oraz aminokwasy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu igieł i strzykawek lub specjalnego aparatu, tzw. pistoletu.
Zabieg trwa około 15-30 minut.

Zastosowanie mezoterapii

Obecnie zabieg mezoterapii najczęściej stosuje się w celu odmłodzenia skóry i spłycenia zmarszczek. Nierzadko można spotkać się z określeniem – „zastrzyk młodości”. Dlatego też  jednym z głównych składników jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w skórze. Odpowiada za wiązanie wody i utrzymywanie jędrności skóry. Z wiekiem jego naturalny poziom obniża się, przez co doprowadza do powstawania zmarszczek i utraty młodego wyglądu. W bardziej złożonych preparatach może także występować krzemionka organiczna lub kompleksy multiwitaminowe. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii zabiegów. Skóra wygląda zdrowiej i młodziej. Drobne zmarszczki znikają całkowicie, głębsze ulegają spłyceniu. Zauważalna jest również poprawa napięcia i jędrności skóry. Intensywna faza leczenia obejmuje 1 zabieg co 2 tygodnie przez okres 2 miesięcy, następnie faza pielęgnacyjna to 1 zabieg na 1-3 miesięcy.

Mezoterapia jest również skuteczną metodą w walce z cellulitem. Do tego celu używa się głównie preparatów zawierających kofeinę, która nie tylko usprawnia funkcjonowanie mikrokrążenia krwi i chłonki w miejscach dotkniętych cellulitem, ale również przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej gromadzącej się na udach, pośladkach i tułowiu. Leczenie można wspomagać wyciągiem z karczocha, nostrzyka żółtego i rutyny, które dodatkowo pobudzają metabolizm tłuszczów. Ponadto do mieszanek dodaje się krzemionkę organiczną, która odpowiada za regenerację tkanki łącznej i włókien kolagenu. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się przeprowadzenie 2 zabiegów w miesiącu, następnie po 1 przez okres 3 miesięcy. W dalszym etapie wystarczy zabieg przypominający – raz na pół roku.

Mezoterapia igłowa jest także doskonałą terapią przy chorobach włosów, które prowadzą do ich utraty lub osłabienia struktury. Przeznaczonymi do leczenia substancjami są zazwyczaj leki przeciwzapalne, witaminy i minerały, które poprawiają odżywienie włosów i zatrzymują ich wypadanie. Po zastosowaniu serii zabiegów następuje odrost utraconych włosów. Dla utrzymania tego procesu należy przeprowadzać 1 zabieg, co 4-5 tygodni przez okres 3-6 miesięcy.

Przeciwwskazania

Zabieg nie może być przeprowadzany w przypadku chorób nowotworowych, alergii, cukrzycy, stanów ropnych i zapalnych skóry, opryszczki oraz u kobiet w ciąży i karmiących. Nie jest zalecany także dla skóry źle tolerującej ostrzykiwanie (skóra naczyniowa – ryzyko powstania zwłóknień).

 

Jak się przygotować do zabiegu?

                Po analizie i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań przez okres 2 tygodni nie należy przyjmować aspiryny i innych leków obniżających krzepliwość krwi. W przypadku skóry z tendencją do zasinień, zaleca się stosowanie na obszar przeznaczony do zabiegu maści z witaminą K przez 1-2 tygodni.

Tuż po zabiegu miejscami może występować zaczerwienienie, które zwykle znika po  kilkunastu minutach. W sytuacji, kiedy skóra straciła elastyczność i napięcie, może również pojawić się niewielki obrzęk, który stopniowo będzie ulegał zanikowi. W przypadku użycia kwasu hialuronowego obrzęk ustąpi następnego dnia.